O WordPress

WordPress to najpopularniejszy CMS (z ang. content management system),

czyli CMS WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią.

WordPress swoją popularność zawdzięcza głównie licencji GPL, za którą stoi jej autor – Richard Stallmann.

Poniżej cytat ze strony wordpress.org:

„Licencja, na której udostępniane jest oprogramowanie WordPress, to GPLv2 (lub nowsza) od Free Software Foundation. Kopia licencji jest dołączona do każdej kopii WordPressa, ale możesz także przeczytać tekst licencji tutaj.Część tej licencji nakreśla wymagania dla dzieł pochodnych, takich jak wtyczki lub motywy. Pochodne kodu WordPress dziedziczą licencję GPL. Drupal, który ma taką samą licencję GPL jak WordPress, ma doskonałą stronę na temat licencjonowania, jak to się ma do motywów i modułów (ich słowo dla wtyczek).Istnieje pewna szara strefa prawna dotycząca tego, co jest uważane za dzieło pochodne, ale uważamy, że wtyczki i motywy są dziełem pochodnym i dlatego dziedziczą licencję GPL. Jeśli się z tym nie zgadzasz, możesz rozważyć platformę bez licencji GPL, taką jak Serendipity (licencja BSD).”

      

W skrócie licencja GPL (General Public License) umożliwia bezpłatne rozpowszechnianie oraz nielimitowane użytkowanie na stronach komercyjnych i prywatnych. Dzięki temu można zapoznać się z działaniem szablonu czy wtyczki bez ponoszenia wysokich opłat oraz bez obciążania developera kosztami prowizji na rzecz operatorów płatności (np. Paypal) w przypadku zwrotu produktu. Developer taką prowizję zazwyczaj płaci dwa razy – przy sprzedaży oraz przy zwrocie wpłaty.

       Ten sposób dystrybucji nie zapewnia pomocy do motywów i pluginów, ale po stwierdzeniu przydatności danego dodatku można kupić wybrany produkt i uzyskać wsparcie bezpośrednio od developera, do czego gorąco zachęcamy.

Wtyczki udostępniane na licencji GPL możesz znaleźć na wielu stronach.

Natomiast dla właścicieli stron WordPress czy sklepów WooCommerce, takich jak firmy, fundacje, korporacje, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, czy twórców stron, sklepów jak agencje projektowe, agencje  reklamowe, projektanci stron www, developerzy udostępniają odpłatnie dodatki WordPress Pro | Premium o większej funkcjonalności niż odpowiednie wersje darmowe, zapewniają automatyczne aktualizacje oraz wsparcie do sprzedawanych motywów czy wtyczek.

Z uwagi na to, że projektujemy strony internetowe i posiadamy wiele licencji agencyjnych, na stronach naszych Klientów instalujemy oryginalne dodatki WordPress Pro | Premium na licencji Developera.